اقدامات مؤثر کارخانه فولاد نطنز در حوزه مدیریت پسماند
بمنظور حفظ اکوسیستم خاک و جلوگیری از آلودگی آن و امکان بازیابی و استفاده مجدد ضایعات حاصل از فرآیند تولید، نظام مدیریت بر ضایعات کارخانه فولاد نطنز به عنوان یکی از کارآمدترین سازوکارهای مدیریت پسماند در این صنعت، مبتنی بر موارد ذیل عمل می¬نماید:

1- شناسائي كليه ضايعات موجود در سازمان از نظر كيفي و كمي و همچنين نحوه دفع اصولي آنها (تهیه شناسنامه پسماند).
2- تولید محصولات با ارزش افزوده از ضایعات از جمله استفاده از سرباره برای تولید بلوکاژ، بیس و ساب بیس، بالاست ریل، آسفالت سرباره ای و همچنین استفاده از غبار بگ فیلتر به عنوان فیلر ساب بیس و بریر عایق
3- نظام مند شدن برنامه هاي جمع آوري و نقل و انتقال ضايعات در سازمان.
4- نظارت هرچه بيشتر برضايعات توليدي توسط كاركنان و پيمانكاران و تفكيك اصولي ضايعات (5S).
5- ارتقاء سطح فرهنگ زيست محيطي كاركنان و پيمانكاران و ايجاد بستر مناسب جهت همكاري آنان در برنامه مديريت ضايعات.
6- بازيابي مقادير متنابهي از ضايعات و استفاده آنها در فرآيند توليد (نظير استفاده از لجن¬هاي تصفيه خانه پساب صنعتي وپودرهاي اكسيد فلزي و سرباره هاي توليدي).
7- فروش مقادير قابل توجهي از ضايعات بازيافتي نواحي اصلي و جانبي با ثبت نام در سامانه ایران ضایعات (www.iranzayeat.com)
8- فراهم آوردن زمينه¬هاي تحقيقاتي در جهت بازيابي و روش¬هاي بهينه دفع ضايعات و نگارش مقالات علمی پژوهشی مرتبط جهت درج و ارسال به سمپوزیوم ها، همایشات و نمایشگاه های مرتبط
9-تخصيص بودجه و فراهم شدن اعتبارات لازم جهت اجراي پروژه هاي مؤثر بر نظام مديريت بر ضايعات.
10- اتخاذ رويکرد داشتن روند نزولي و مستمر در كاهش ميزان ايجاد ضايعات دفعي به ازاي توليد محصول (شاخص گذاري)
11-احداث و راه اندازي و بهره برداري از طرح هاي متعدد زيست محيطي در راستاي پيشگيري از آلودگي خاك و آب نظير طراحي سايت ضايعات و امحاء پسماندها در داخل مجموعه

 2

 صادرات محصولات فولاد نطنز به ۱۶ کشور جهان

استاندار اصفهان گفت:محصولات تولیدی مجتمع فولاد و ذوب‌آهن نطنز به ۱۶ کشور آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.

عباس رضایی امروز (سه‌شنبه) در بازدید از مجتمع فولاد و ذوب‌آهن نطنز، اظهار کرد: هم‌اکنون فولاد نطنز آماده توسعه بخش‌های دیگر خود است که با دو مشکل زیست‌محیطی و اراضی روبرو است که پیگیر بررسی این مشکل هستیم.

به گزارش ایسنا، استاندار اصفهان، گفت: با توجه به اینکه سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، درصددیم تا مشکلات پیش روی فولاد نطنز رفع شده و با توجه به ارزآوری و اشتغال‌زایی این مجتمع برای کشور، مشکلات و موانع آن را رفع کنیم.

57927905

وی تصریح کرد: با توجه به اعلام کارشناسان این مجموعه و با توجه به فیلتراسیون مطلوب آن، مشکلی زیست‌محیطی مردم نطنز را تهدید نمی‌کند و با تأکید ویژه بر حفظ محیط زیست، به کار خود ادامه می‌دهد.

رضایی خاطرنشان کرد: با توسعه مجتمع فولاد و ذوب‌آهن نطنز، بیش از ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد که قطعاً می‌تواند نرخ بیکاری منطقه را کاهش دهد.

استاندار اصفهان، گفت: از مسئولان فولاد نطنز خواسته‌ایم تا با برگزاری جلساتی با شورای روستاهای همجوار و شورای شهر نطنز کمک‌های دو طرفه‌ای بین طرفین رد و بدل شود که امیدواریم به زودی شاهد این تعامل ۲ طرفه باشیم.

 

 

مجتمع صنایع فولاد و ذوب آهن نطنز بر روی ریل توسعه

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مر کز اصفهان به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مر کز اصفهان مدیر عامل صنایع فولاد و ذوب آهن شهرستان نطنز گفت: در این مجموعه سالانه ، به طور همزمان یک میلیون تن شمش فولادی و یک میلیون تن انواع میلگرد های صنعتی و ساختمانی به صورت شاخه و کلاف تولید می شود.

kalaf

جواد توکلی با اشاره به اینکه این مجتمع تنها واحد بخش خصوصی است که به طور همزمان شمش و انواع میلگرد تولید می کند افزود: هم اکنون محصولات تولید شده این مرکز با رعایت تمامی استاندارد های بین المللی به 16 کشور جهان صادر می شود.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح توسعه و تکمیل ، مرحله سوم این مجتمع مبنی بر تولید محصول از معدن تا محصول نهایی در دست اندازی های اداری با مشکل مواجه شده است گفت: با سفر استاندار و برخی از مسوولان ارشد استانی به این مجتمع در روز های اخیر قول های مساعدی درخصوص حل مشکلات اداری این طرح داد ه شد .